ННЦРМ - Національний Науковий Центр Радіаційної Медицини Ukrainian_National_Embleme
15.12.2021

Полеміка: Чи потрібна антиковід вакцинація?

А.Є.Присяжнюк

 

Це питання у ХХІ столітті здається недоречним. Людство за часів свого існування перенесло стільки епідемій різних заразних хвороб, що винайдення вакцин, які забезпечують профілактику зараження, або легкий перебіг захворювання, слід вважати за одне з видатних наукових та практичних досягнень. Відносно недавно, 100 років тому у 1918-1920 роках вірус грипу H1N1, так званий «Іспанський грип» вразив 500 мл. мешканців земної кулі. 17-50 мл., а по деяким розрахункам навіть 100 мл., за відсутністю ефективних засобів профілактики та лікування померло від цієї хвороби. Жертвами епідемій були і є особи різних соціальних верстви населення розвинених країн та тих, що розвиваються.

 

Яскравим свідченням проблеми епідемій у минулому є один історичний приклад. На фотографії 1945 року трьох лідерів країн антигітлерівської коаліції, зробленій на Ялтинській конференції, у двох із них є ознаки перенесених епідемічних захворювань: Франклін Делано Рузвельт із паралічем нижніх кінцівок після перенесеного у дорослому віці поліомієліту та Йосип Сталін із відмітинами на обличчі, залишеними після перенесеної в дитинстві віспи, які старанно заретушовані. Завдяки успіхам сучасної профілактичної медицини захворювання на віспу ліквідовані, а щеплення дітей проти поліомієліту дозволили ліквідувати епідемію цього захворювання, хоча трапляються окремі випадки у невакцинованих.

 

 

Яскравою демонстрацією досягнення у боротьбі проти натуральної віспи є історія діяльності доктора Едварда Дженнера. Його скромний по англійським міркам пам’ятник розташований у Гайд-парку у Лондоні. У 1974-1975 роках мені, слухачу курсу ВООЗ «Епідеміологія і статистика» у Лондонській школі гігієни і тропічної медицини, доводилось досить часто відвідувати цей затишний куточок парку. Тому діяльність Дженнера, яскраво висвітлена у лекціях викладачів курсу, пригадується із осмисленням величезного значення вкладу цієї людини у розвиток профілактичної медицини. Слід вказати, що натуральна віспа у УІ-ХУІІІ століттях серед усіх інфекційних хвороб була найбільшою причиною смертності в людській популяції. За часів Дженнера віспа знищила 10% британського населення. Так от цей лікар відкрив та експериментально (на людях) підтвердив, що щеплення коров’ячої віспи (cowpox) створює у людини імунітет від натуральної людської віспи (smallpox).

 

 

Наступні зусилля вчених були спрямовані на розробку, удосконалення вакцин та самого процесу щеплення проти цієї хвороби. Але цей шлях боротьби із заразою був тривалим і часом трагічним. Тільки у 1978 році зафіксований останній відомий випадок смерті від цієї хвороби.

 

Слід зазначити значну роль вітчизняних науковців у боротьбі проти епідемій особливо небезпечних інфекцій, створенні ефективних вакцин, щеплення якими забезпечує стійкий імунітет і несприйнятливість до хвороби. На жаль їх беззаперечні заслуги були оцінені спільнотою не завжди вчасно при житті розробників. У цьому плані слід згадати науковців Одеської наукової школи – І.І. Мечникова, І. М. Сєченова, Н.Ф. Гамалії та інших, які були засновниками клітинної теорії імунітету. Учень І.І. Мечникова В.А. Хавкін створив перші вакцини проти чуми та холери.

 

 

Він працював у лабораторії Мечникова, спочатку у Одесі, а згодом у Парижському Пастерівському інституті. Після відмови використовувати у низці країн Європи розроблену ним протихолерну вакцину Хавкін з 1896 р. працює в Індії, де також створив вакцину проти чуми. Ця вакцина була застосована у 4 млн. мешканців Індії. Його заслуги були відмічені англійською королевою Вікторією, яка у 1897 році нагородила Хавкина одним з вищих орденів Британської імперії, Орденом Індійської імперії.

 

Щодо сучасної епідемії коронавірусу офіційні дані вказують на значне поширення цієї хвороби у світі. На кінець листопада 2021 року інфіковано 260 млн. осіб, з яких 5,2млн.(2,0%) померло. Продовжують хворіти 19,8млн. (7,6%) осіб. В Україні із населенням 41,3млн. інфіковано 3,4млн. осіб, з яких 83,5 тис.(2,5%) померло. Продовжують хворіти448,4 тис. (13,2%). Приведені цифри свідчать про те, що в Україні у порівнянні із світовими показники ефективності боротьби проти короно вірусу є гіршими. У пошуках шляхів ефективного супротиву епідемії у першу чергу привертає на себе увагу необхідність просвітницької роботи не тільки серед населення, але і медиків, освітян. Прикро і викликає подив, що серед них значна частка осіб, які уникають щеплення, або відмовляються від нього. Постає питання що це – банальне нехлюйство, або некваліфіковані недоучки надають нам медичну допомогу та навчають дітей? Звертають на себе увагу протестні акції щодо відмови від проведення вакцинації. Контакти з представниками цих акцій свідчать про їх повну необізнаність у проблемі, або навмисному спотворенні фактів. Вважаю за необхідне висловити своє негативне ставлення до ситуації, яка склалась, і звернутись до всіх, хто вболіває за своє і близьких людей здоров’я, із призивом активної участі у всенародній справі боротьби із коронавірусом. Моя активна позиція у цьому питанні проявилась у вакцинації ASTRAZENECA (22.03 та 22.06 ц.р.) незважаючи на солідний вік (85 років), перенесені захворювання (інфаркт міокарду), операцію на відкритому серці, імплантований кардіовертер-дефібрилятор, який регулює серцевий ритм. Очікую, що у грудні або січні курс щеплення буде закінчено через введення бустерної дози. Члени моєї сім’ї також пройшли повну процедуру вакцинації.

 

Почесний громадянин Народичини А.Є. Присяжнюк
заслужений діяч науки і техніки України, док. мед. наук, проф.