ННЦРМ - Національний Науковий Центр Радіаційної Медицини Ukrainian_National_Embleme
07.05.2021

ПІЛІНСЬКА Марія Андріївна
(14.10.1941 – 05.05.2021)

доктор медичних наук, професор лабораторії цитогенетики Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМН України

З болем і сумом повідомляємо, що 5 травня 2021 року пішла у вічність видатний науковець у галузі радіаційної генетики – головний науковий співробітник лабораторії цитогенетики відділу медичної генетики Інституту експериментальної радіології ННЦРМ Марія Андріївна Пілінська.

Гіркота втрати та смуток торкнулися рідних, близьких, друзів і колег, усіх, хто мав щастя знати цю надзвичайно розумну, добру, чуйну людину.

Марія Андріївна Пілінська в 1965 році з відзнакою закінчила санітарно-гігієнічний факультет Київського медичного інституту імені академіка А.А. Богомольця. З 1965 до 1987 рік працювала у Всесоюзному науково дослідному інституті гігієни та токсикології пестицидів, полімерних та пластичних мас МОЗ СРСР, де була керівником групи мутагенезу лабораторії бластомогенних, мутагенних та ембріотоксичних властивостей хімічних речовин. У 1971 році Марія Андріївна захистила кандидатську дисертацію за темою: “Мутагенна активність фунгіцидів цинеба та цирама як критерій їх гігієнічної оцінки” і отримала науковий ступінь кандидата медичних наук за фахом “Гігієна та професійні захворювання”. Галуззю наукових інтересів Марії Андріївни була оцінка мутагенної активності агентів хімічної природи зовнішнього середовища, розробка проблеми запобігання зростанню патології з генетичною компонентою в умовах сучасного екологічного забруднення. У 1987 році Марія Андріївна захистила докторську дисертацію за темою “Генетико-гігієнічна оцінка пестицидів” і отримала ступінь доктора медичних наук за спеціальностями “Гігієна” та “Генетика”.

У 1987 році Марія Андріївна Пілінська очолила лабораторію цитогенетики Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМН України, в якій працювала до теперішнього часу. 1999-го року Марії Андріївні присвоєно наукове звання професора за спеціальністю “Генетика”.

Марія Андріївна Пілінська була справжнім професіоналом, дослідником, досвідченим керівником багатьох наукових і практичних розробок в галузі радіаційної генетики, біологічної індикації та генетичної дозиметрії дії іонізуючого випромінення на людину. Вона підготувала шість кандидатів і двох докторів наук, багато років була головою спеціалізованої вченої ради зі спеціальності «Генетика» у Національному науковому центрі радіаційної медицини НАМН України. Марія Андріївна має більше чотирьохсот опублікованих наукових праць, що присвячені як питанням генетико-гігієнічної оцінки пестицидів як мутагенів довкілля, так і проблемі оцінки генетичних наслідків дії чинників аварії на ЧАЕС, використанню класичних та новітніх цитогенетичних методів для біологічної індикації та дозиметрії при аварійному опроміненні людини. Марія Андріївна мала визнання міжнародної наукової спільноти, була членом Європейської асоціації цитогенетиків.

Марія Андріївна Пілінська — одна із засновників напрямку генетико-гігієнічної оцінки антропогенних факторів довкілля, провідний спеціаліст в галузі оцінки індукованого мутагенезу для профілактики спадкової патології людини, генетичної індикації та оцінки цитогенетичних ефектів у соматичних клітинах осіб (ліквідаторів, населення), які постраждали від дії факторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції, дослідженню немішеневих ефектів дії іонізуючого випромінювання.

Усі наукові проекти, у яких Марія Андріївна брала участь, виконувалися нею ретельно і відповідально. Життя Марії Андріївни було зразком служіння людям і обраній справі. Відмінний фахівець, хороший керівник, надзвичайно чуйна людина – такою ми запам’ятаємо її назавжди.

Без сумніву, ми втратили не просто видатного професіонала, колегу по роботі, а й людину з великої літери. Ця втрата назавжди залишиться незагоєною раною у серці кожного з тих, хто знав Марію Андріївну.

Висловлюємо співчуття рідним і близьким покійної. У скорботі низько схиляємо голову, молимося за упокій її душі. Вічна і світла пам’ять Марії Андріївні Пілінській!

Пам’ятаємо, поважаємо, сумуємо.